Toggle Navigation
Games
Blog
Class PIN
Join for Free
Sign in
Toggle Navigation
Games
PIN
Join for Free
Blog
Pricing
Contact us
Help center
Sign in
Game Preview
Unit Rate and Solving Proportions
Game Code: 1250
English
12
Public
Unit Rate and Solving Proportions
Play
Study
Slideshow
Share
Amador.55
239
Share Unit Rate and Solving Proportions
Class PIN
Use Class PIN to share Baamboozle+ games with your students.
Upgrade
Google Classroom
Facebook
Twitter
Save to Folder
Find the unit rate. $112 in 8 hours
$14 per hour
15
Find the unit rate. 150 miles in 6 gallons
25 mi. per gal.
15
Find the unit rate. 49 points in 7 games
7 points per game
15
Find the unit rate. 105 students in 3 classes
35 students per class
15
Find the unit rate. 120 problems in 5 hours
24 problems per hour
15
Find the unit rate. 3 accidents in 12 months
0.25 accidents per mo.
20
Solve each Proportion x/15 = 4/5
12
15
Solve the Proportion. n/6 =1/4
1.5
20
Solve the Proportion. 7/9 = c/54
42
20
Solve the Proportion. 7/8 = c/16
14
15
Solve the Proportion. 3/5 = n/21
12.6
15
Solve the Proportion. 18/4.5 = 8/f
2
25
Play for Free
Baamboozle+
NEW!
Baamboozle+
Baamboozle+
Baamboozle+
Baamboozle+
Baamboozle+
Baamboozle+
Baamboozle+
Baamboozle+
Baamboozle+
Baamboozle+
Baamboozle+
Baamboozle+
Baamboozle+
Baamboozle+
More
How to Play
Make some teams
Take turns choosing questions
Say the answer then hit the
Check
button
Click
Okay
if the team is correct or
Oops
if not
Teams
Sign in to choose
1
2
3
4
5
6
7
8
Grid Size
Sign in to choose
8
16
Quiz
Sign in to choose
Classic
Questions and Power-Ups
Classic Jr
Sign in to choose
×
Sign up for a trial to unlock features.
Get Started
Your experience on this site will be improved by allowing cookies.
Allow cookies