Unit Rate and Solving Proportions
Help
Find the unit rate. $112 in 8 hours
$14 per hour
Find the unit rate. 150 miles in 6 gallons
25 mi. per gal.
Find the unit rate. 49 points in 7 games
7 points per game
Unlock this slideshow and over 3 million more with Baamboozle+
Try slideshows
Your experience on this site will be improved by allowing cookies.
Allow cookies