Study

Unit Rate and Solving Proportions

  •   0%
  •  0     0     0

  • Solve the Proportion. 3/5 = n/21
    12.6
  • Find the unit rate. 3 accidents in 12 months
    0.25 accidents per mo.
  • Find the unit rate. $112 in 8 hours
    $14 per hour
  • Find the unit rate. 49 points in 7 games
    7 points per game
  • Solve the Proportion. 7/8 = c/16
    14
  • Find the unit rate. 150 miles in 6 gallons
    25 mi. per gal.
  • Solve the Proportion. 7/9 = c/54
    42
  • Solve the Proportion. 18/4.5 = 8/f
    2
  • Solve the Proportion. n/6 =1/4
    1.5
  • Solve each Proportion x/15 = 4/5
    12
  • Find the unit rate. 105 students in 3 classes
    35 students per class
  • Find the unit rate. 120 problems in 5 hours
    24 problems per hour