Toggle Navigation
Games
Blog
Class PIN
Join for Free
Sign in
Toggle Navigation
Games
PIN
Join for Free
Blog
Pricing
Contact us
Help center
Sign in
Study
Unit Rate and Solving Proportions
0
%
0
0
0
Back
Restart
Solve the Proportion. 3/5 = n/21
12.6
Oops!
Okay!
Find the unit rate. 3 accidents in 12 months
0.25 accidents per mo.
Oops!
Okay!
Find the unit rate. $112 in 8 hours
$14 per hour
Oops!
Okay!
Find the unit rate. 49 points in 7 games
7 points per game
Oops!
Okay!
Solve the Proportion. 7/8 = c/16
14
Oops!
Okay!
Find the unit rate. 150 miles in 6 gallons
25 mi. per gal.
Oops!
Okay!
Solve the Proportion. 7/9 = c/54
42
Oops!
Okay!
Solve the Proportion. 18/4.5 = 8/f
2
Oops!
Okay!
Solve the Proportion. n/6 =1/4
1.5
Oops!
Okay!
Solve each Proportion x/15 = 4/5
12
Oops!
Okay!
Find the unit rate. 105 students in 3 classes
35 students per class
Oops!
Okay!
Find the unit rate. 120 problems in 5 hours
24 problems per hour
Oops!
Okay!
Your experience on this site will be improved by allowing cookies.
Allow cookies