Study

Rounding

  •   0%
  •  0     0     0

  • There are 50 prizes in a pack that costs $129. What is the unit price to the nearest cent?
    $2.58 each
  • Sarah found 624 strawberries on her grandfather’s farm. About how many strawberries did Sarah find (round to the nearest ten)?
    620
  • Round this number to the nearest hundredths: 143.28735
    143.29
  • A dozen cookies cost $25. What is the unit price to the nearest cent?
    $2.08 each
  • Round this number to the nearest tenth: 0.82156
    0.8
  • A collection of US State magnets (not including Washington DC) is available for purchase for $94. How much does one state magnet cost to the nearest cent?
    $1.88 each
  • Round this number to the nearest thousandth: 0.2850821
    .285
  • 15.6 ÷ 2.7 rounded to the nearest hundredth.
    5.78
  • Round this number to the nearest thousands place: 13,867.69
    14,000
  • Round this number to the nearest tenth: 84.3481
    84.3
  • Round this number to the nearest thousandth: 1,587.26893
    1,587.269
  • Round this number to the nearest tenth: 14.53677
    14.5
  • Round this number to the nearest tens place: 26,995.334
    27,000
  • Round this number to the nearest tens place: 61,348.221
    61,350
  • The store has a sale on jumbo brownies: $6 for $29. How much is each brownie. Round to the nearest cent.
    $4.43 each
  • 47 ÷ .7 Rounded to the nearest hundredth.
    67.14
  • Round this number to the nearest tenth: 138.0482
    138.0
  • In a town, there are 1,349 families. If there are on average two children attending elementary school from each family and each school can accommodate 220 children, the minimum number of elementary schools needed in the region is how many?
    13 schools
  • Round this number to the nearest thousandth: 0.0638565
    0.064
  • There is a Valentines Day: 2 dozen roses for $46. How much does one rose cost, to the nearest cent?
    $1.92 each
  • Round this number to the nearest hundredths: 0.00478655
    .00
  • Michael planted 285 carrots in his vegetable garden. Round the number of carrots that Michael planted to the nearest hundred.
    300
  • Round this number to the nearest tenth: 1.79582
    1.8
  • 148.692 ÷ 2.3 Rounded to the nearest thousandth.
    64.649
  • The population of a city is 67,721 and the neighboring city has a population of 52,103. What is the difference in their populations? Round to the nearest thousands place.
    16,000
  • A vendor is selling 3D printed items 12 for $29. What is the unit price to the nearest cent?
    $2.42 each
  • 58.6 ÷ 2.4 Rounded to the nearest hundredth.
    24.42
  • 58 ÷ 2.2 Rounded to the nearest hundredths.
    26.36
  • 9.4 ÷ 6.7 rounded to the nearest hundredth.
    1.40
  • A package of glitter markers comes with 24 markers and costs $56. How much for one pen? Round to the nearest cent.
    $2.33 each