Toggle Navigation
Games
Blog
Class PIN
Join for Free
Sign in
Toggle Navigation
Games
PIN
Join for Free
Blog
Pricing
Contact us
Help center
Sign in
Study
Year 9 - Angles in polygons L1 - Review
0
%
0
0
0
Back
Restart
How many internal triangles in this shape?
5
Oops!
Okay!
how many internal triangles in this shape?
3
Oops!
Okay!
What is the size of the missing angle? **extra**
163 degrees (5 - 2 = 3 triangles x 180 = 540. Sum of other = 121 + 68 + 103 + 85 = 377. 540-377 =163)
Oops!
Okay!
What is this shape called?
Hexagon
Oops!
Okay!
What is the size of the missing angle? **extra**
115 degrees (5 - 2 = 3 triangles x 180 = 540. Sum of other = 90 + 135 + 112 + 88 = 425. 540-425 =115)
Oops!
Okay!
What is this shape called?
Nonagon
Oops!
Okay!
What is the sum of interior angles in this shape?
6-2 = 4 triangles x 180 = 720 degrees
Oops!
Okay!
How many internal triangles in a hexagon?
4
Oops!
Okay!
What is the size of the missing angle? **extra**
168 degrees (6 - 2 = 4 triangles x 180 = 720. Sum of other = 103+ 87 + 84 + 128 + 150 = 552. 720 - 552 =168)
Oops!
Okay!
What is a shape with 10 sides called?
Decagon!
Oops!
Okay!
What is the sum of the interior angles in this shape?
5 - 2 = 3 triangles x 180 = 540 degrees
Oops!
Okay!
What is a polygon with 7 sides called?
Heptagon
Oops!
Okay!
What is a polygon with 4 sides called
quadrilateral
Oops!
Okay!
What is the sum of the interior angles in this shape?
7-2 = 5 triangles x 180 = 900 degrees
Oops!
Okay!
What is this shape called?
pentagon
Oops!
Okay!
What is the size of the missing angle? **extra**
120 degrees (6 - 2 = 4 triangles x 180 = 720. Sum of other = 90 + 90 + 130 + 140 + 150 = 600. 720 - 600 =120)
Oops!
Okay!
How many internal triangles in this shape?
3
Oops!
Okay!
What is the sum of the interior angles in this shape?
9-2 = 7 sides x 180 = 1260 degrees
Oops!
Okay!
What is this shape called?
pentagon
Oops!
Okay!
What is the sum of the interior angles in this shape?
6 - 2 = 4 triangles x 180 = 720 degrees
Oops!
Okay!
if a polygon has 9 sides what is it called?
Nonagon!
Oops!
Okay!
How many internal triangles in this shape?
4
Oops!
Okay!
In a REGULAR hexagon, what is the size of each angle? **extra**
6-2 = 4 triangles x 180 = 720 divide by 6 sides = 120 degrees
Oops!
Okay!
In a REGULAR octagon, what is the size of each angle? **extra**
8-2 = 6 x 180 = 1080 divide by 8 = 135 degrees
Oops!
Okay!
Your experience on this site will be improved by allowing cookies.
Allow cookies