To make a purple crayon, Crayola uses 7 parts blue to 4 parts red. If Crayola uses 21 parts of blue, how many parts of red would they need to make purple?
12
Find the ratio of hearts to diamonds.
5/3
What is the missing value?
22
The Cheez Its are $4.50 for 12 ounces. How much does 1 ounce cost?
.38 per ounce
Write 2 equivalent ratios for 3:5
Mr. Medica eats 4 cookies once an hour. At the end of 8 hours, how many cookies will Mr. Medica eat?
32
Write 2 equivalent ratios for 5:7
Find the ratio.
4 to 6 (2 to 3)
Ava asks 3 questions every 5 minutes. After 30 minutes, how many questions would Ava ask?
18
What is the ratio of red circles to circles?
5 to 11
What is the ratio of pears to fruit?
3:9 (or 1:3)
The grapes at Shop Rite are $4.00 for 10 ounces. How much does 1 ounce cost?
.40 per ounce
What is the value of x?
8
Write 2 equivalent ratios for 3:9
Find the ratio of blue stars to green circles
4:4 (1:1)
What is the ratio of soccer balls to basketballs?
3 to 5
Write 2 equivalent ratios for 2:6
Solve for x. What is the value of x?
8
Write 2 equivalent ratios for 1:3
What is the missing value?
44
What are the two missing empty boxes?
10, 45
The 16 ounce box of Frosted Flakes is $5.79.How much does 1 ounce cost?
$.36
What is the missing value?
28
What is the value of the missing box?
D, 56
What is the missing value?
15
What is the value of x ?
30
Mr. Goodwin gives out 5 pencils every day. At the end of 3 school days, how many pencils would Mr. Goodwin give out?
15
5 packs of "Extra" Polar Ice Gum is $2.80. How much does 1 pack cost?
.56/per pack
Find the Ratio
3 to 9 (1 to 3)
Your experience on this site will be improved by allowing cookies.