Toggle Navigation
Games
Blog
Class PIN
Join for Free
Sign in
Toggle Navigation
Games
PIN
Join for Free
Blog
Pricing
Contact us
Help center
Sign in
Study
Dividing Decimals
0
%
0
0
0
Back
Restart
13.75 ÷ 5
2.75
Oops!
Okay!
963 ÷ 0.8
1203.75
Oops!
Okay!
2,263 ÷ 2.5
905.2
Oops!
Okay!
128.4 ÷ 30
4.28
Oops!
Okay!
89 ÷ 20
4.45
Oops!
Okay!
Jamie buys 8 apples for $3.84. How much does each apple cost?
$0.48
Oops!
Okay!
Xavier made 4 trips to visit his grandmother. He drove 784.04 miles in all. How far did Xavier drive on each trip?
196.01 miles
Oops!
Okay!
Laura paid $53.76 for ribbon. The cost of ribbon is $0.12 per yard. How many yards did she get?
448 yards
Oops!
Okay!
A lollipop factory used 7.98 kilograms of sugar to make 3 batches of lollipops. How much sugar did the factory put in each batch?
2.66 kilograms
Oops!
Okay!
2.899 ÷ 1.3
2.23
Oops!
Okay!
Franco bought 4 golf balls. The total weight of all the golf balls is 5.8 ounces. How much does each golf ball weigh?
1.45 ounces
Oops!
Okay!
6.36 ÷ 1.5
4.24
Oops!
Okay!
A land developer is splitting up 0.58 hectares of land to form 8 identical properties. What size will each property be?
0.0725 hectares
Oops!
Okay!
2.651 ÷ 1.1
2.41
Oops!
Okay!
A group of four friends goes out to dinner and splits the check. The total cost of dinner is $136.92. How much does each person pay?
$34.23
Oops!
Okay!
159 ÷ 0.8
198.75
Oops!
Okay!
90.12 ÷ 12
7.51
Oops!
Okay!
Your experience on this site will be improved by allowing cookies.
Allow cookies