Study

Dividing Decimals

  •   0%
  •  0     0     0

  • 13.75 ÷ 5
    2.75
  • 963 ÷ 0.8
    1203.75
  • 2,263 ÷ 2.5
    905.2
  • 128.4 ÷ 30
    4.28
  • 89 ÷ 20
    4.45
  • Jamie buys 8 apples for $3.84. How much does each apple cost?
    $0.48
  • Xavier made 4 trips to visit his grandmother. He drove 784.04 miles in all. How far did Xavier drive on each trip?
    196.01 miles
  • Laura paid $53.76 for ribbon. The cost of ribbon is $0.12 per yard. How many yards did she get?
    448 yards
  • A lollipop factory used 7.98 kilograms of sugar to make 3 batches of lollipops. How much sugar did the factory put in each batch?
    2.66 kilograms
  • 2.899 ÷ 1.3
    2.23
  • Franco bought 4 golf balls. The total weight of all the golf balls is 5.8 ounces. How much does each golf ball weigh?
    1.45 ounces
  • 6.36 ÷ 1.5
    4.24
  • A land developer is splitting up 0.58 hectares of land to form 8 identical properties. What size will each property be?
    0.0725 hectares
  • 2.651 ÷ 1.1
    2.41
  • A group of four friends goes out to dinner and splits the check. The total cost of dinner is $136.92. How much does each person pay?
    $34.23
  • 159 ÷ 0.8
    198.75
  • 90.12 ÷ 12
    7.51