Edit Game
Math (2)
 Delete

Use commas to add multiple tags

 Private  Unlisted  Public



 Save

Delimiter between question and answer:

Tips:

  • No column headers.
  • Each line maps to a question.
  • If the delimiter is used in a question, the question should be surrounded by double quotes: "My, question","My, answer"
  • The first answer in the multiple choice question must be the correct answer.






 Save   34  Close
Write the fractions as decimals: 1/10; 5/10; 8/10
0.1; 0.5; 0.8
Round to the nearest 10: 14,895
14,900
Round to the nearest 10: 453
450
Round to the nearest 10: 4,826
4,830
List the fractions in order from biggest to smallest. 1/5; 1/7; 1/4; 1/6; 1/2; 1/3
1/2; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/7
8x7=?
56
How may nickles are in $10.00
200
How many pennies are in $5.00?
500
How many half (1/2) dollars are in $10.00?
20
$1.00 has how many dimes?
10
$1.00 has how many half (1/2) dollars?
2
6x7=?
42
8x3=?
24
6,423-6,106=?
317
16__6=5__2 Write +,-, or x
16-6=5x2
3___4=8___4 Write +,-, or x
3x4=8+4
4,123x3=?
12,369
7,250-5,226=?
2,024
6,132x3=?
18,396
2,324x2=?
4,648
Apple pie costs $3.59. Bananas cost $1.68. Milk costs $2.87. Ice Cream cost $4.25 -How much money would you receive back if you gave $5.00 to buy the pie?
$1.41
Apple pie costs $3.59. Bananas cost $1.68. Milk costs $2.87. Ice Cream cost $4.25 - What could you buy with $6.00?
There are a few right answers. I bet you bought the ice cream. Am I right?
Apple pie costs $3.59. Bananas cost $1.68. Milk costs $2.87. Ice Cream cost $4.25 - Milk costs how much more than bananas?
$1.19
Apple pie costs $3.59. Bananas cost $1.68. Milk costs $2.87. Ice Cream cost $4.25 - How much would apple pie and ice cream cost?
$7.84
Write the number in expanded form: 32,756
30,000+2,000+700+50+6 = (3x10,000)+(2x1,000)+(7x100)+(5x10)+(6x1)
n+10=8+7 What is n?
n=5
n+8=7+5 What is n?
n=4
n+3=6+4 What is n?
n=7
535-489=?
46
535-280=?
255
603-280=?
323
841-675=?
166
871-859=?
12
924-264=?
660