Game Preview

Math (2)

  •  English    34     Public
    Measuring, Data, Fractions, Multiplication
  •   Study   Slideshow
  • 924-264=?
    660
  •  15
  • 871-859=?
    12
  •  15
  • 841-675=?
    166
  •  10
  • 603-280=?
    323
  •  10
  • 535-280=?
    255
  •  10
  • 535-489=?
    46
  •  10
  • n+3=6+4 What is n?
    n=7
  •  20
  • n+8=7+5 What is n?
    n=4
  •  20
  • n+10=8+7 What is n?
    n=5
  •  20
  • Write the number in expanded form: 32,756
    30,000+2,000+700+50+6 = (3x10,000)+(2x1,000)+(7x100)+(5x10)+(6x1)
  •  15
  • Apple pie costs $3.59. Bananas cost $1.68. Milk costs $2.87. Ice Cream cost $4.25 - How much would apple pie and ice cream cost?
    $7.84
  •  15
  • Apple pie costs $3.59. Bananas cost $1.68. Milk costs $2.87. Ice Cream cost $4.25 - Milk costs how much more than bananas?
    $1.19
  •  15
  • Apple pie costs $3.59. Bananas cost $1.68. Milk costs $2.87. Ice Cream cost $4.25 - What could you buy with $6.00?
    There are a few right answers. I bet you bought the ice cream. Am I right?
  •  15
  • Apple pie costs $3.59. Bananas cost $1.68. Milk costs $2.87. Ice Cream cost $4.25 -How much money would you receive back if you gave $5.00 to buy the pie?
    $1.41
  •  15
  • 2,324x2=?
    4,648
  •  15
  • 6,132x3=?
    18,396
  •  15