Toggle Navigation
Games
Blog
Class PIN
Join for Free
Sign in
Toggle Navigation
Games
PIN
Join for Free
Blog
Pricing
Contact us
Help center
Sign in
Study
The Price Is Right and Money
0
%
0
0
0
Back
Restart
I have a big race tomorrow, so tonight I'm going to eat _______ pasta. a/an/any/many/lots of/several/few/a few
lots of
Oops!
Okay!
$860.00
Eight hundred sixty dollars
Oops!
Okay!
$580.17
Five hundred eighty dollars and seventeen cents.
Oops!
Okay!
I don't want ____ pasta. a/an/any/many/several/few/no
any
Oops!
Okay!
I want _____donuts. some/a/any/much
Some
Oops!
Okay!
How much do a dozen eggs cost? $1.50 or $4.30?
$4.30
Oops!
Okay!
$402
Four hundred two dollars
Oops!
Okay!
Do bananas cost more or less than $.20/lb?
More
Oops!
Okay!
We are going to buy ________ cereal. a/an/many/some/several/few
some
Oops!
Okay!
I don't need _____ eggs.
any
Oops!
Okay!
$17.30
Seventeen dollars and thirty cents
Oops!
Okay!
I want ____ banana.
a
Oops!
Okay!
I have _________ rice. many/several/few/lots of
lots of
Oops!
Okay!
$1500
Fifteen hundred dollars or one thousand five hundred dollars
Oops!
Okay!
Do you want ______ rice? _a/an/any/many/several_
any
Oops!
Okay!
Does Pepsi cost more or less than $6.40 for a 12 pack?
Less
Oops!
Okay!
$160,002.90
One hundred sixty thousand, two dollars and ninety cents
Oops!
Okay!
Does this dog food cost more or less than $13.80?
More
Oops!
Okay!
The cookies _______ unbelievable. taste/tastes
taste
Oops!
Okay!
Does a gallon of milk cost more or less than $2.15?
More
Oops!
Okay!
The bananas ________ $.69 a pound. cost/costs
cost
Oops!
Okay!
How ________ cookies do you want?
many
Oops!
Okay!
The rice_______ delicious. taste/tastes
tastes
Oops!
Okay!
$1,430.18
One thousand, four hundred thirty dollars and eighteen cents
Oops!
Okay!
$53,012.80
Fifty-three thousand, twelve dollars and eighty cents
Oops!
Okay!
Is this cereal more or less than $6.90?
Less
Oops!
Okay!
I don't want ____ donut.
a
Oops!
Okay!
$30,470,011.01
Thirty million, four hundred seventy thousand, eleven dollars and one cent
Oops!
Okay!
How _____ donuts do you want?
Many
Oops!
Okay!
Are avocados more expensive than bananas?
Yes, they are.
Oops!
Okay!
What's typically more expensive, Coke or Pepsi?
Coke
Oops!
Okay!
Your experience on this site will be improved by allowing cookies.
Allow cookies