Edit Game
Springboard 7 Semester 1 Review 1
 Delete

Use commas to add multiple tags

 Private  Unlisted  Public



 Save

Delimiter between question and answer:

Tips:

  • No column headers.
  • Each line maps to a question.
  • If the delimiter is used in a question, the question should be surrounded by double quotes: "My, question","My, answer"
  • The first answer in the multiple choice question must be the correct answer.






 Save   19  Close
What is the constant of proportionality ?
1.5 or 3/2 or 1 1/2
A toy car is 10cm long. The scale to the real car is 1.5cm to 0.5m. How long is the real car?
3 1/3 meters
A map has a scale of 10km=2.5cm, if you have walked 15km how many cm have you moved on the map?
3.75cm
You go to a shop and buy pens and pencils. The pens cost $0.5 each and the pencils cost $0.35 each. You have $12 but want to have $2 left over. If you buy six pens how many pencils can you buy?
20
If the top is x and the bottom is y. What equation relates the two variables?
y=7x
What is the percentage discount on a box of chocolate tea pots that is marked down from $350 to $280?
20%
Denis ran 15km in 4 hours and Sharron ran 24km in 6 hours. Who was running faster?
Sharron was running faster.
20% of the students are in grade 6. There are 55 students in grade 6, how many students are there at the school?
275
Find the average of these numbers 1,6,7,9,9,16
8
You buy 5 pizzas for $27.50. How much would 8 pizzas cost?
$44
You have $100 in the class account. You want to buy so much candy that everyone is sick. There are 24 students in the class and all the candy will cost $220. How much does each student need to contribute?
$5
If you do 8 hours of exams in one day and you take 3 exams. What is the unit rate? Give your answer to one decimal place.
2.7 hours per exam
What equation shows a proportional relationship between x and y
y=kx
A student scores, 36, 40, 33 and 45 in tests. What is their average percentage if all the tests were out of 50?
77%
Is a rational number always an integer?
NO. 1/2 is rational and not an integer.
A laptop costs $450. Dave got a 15% discount, Chris paid $400. Who got the best deal and by how much?
Dave got the best deal, he paid $17.50 less than Chris
Solve the proportion: 95/x=38/4
x=10
What should you do if you dont know what accuracy to give your answer to?
Say what you do. Fractions can help. Money should be two decimal places.
What are you ................. ?
COMPARING