Game Preview

Springboard 7 Semester 1 Review 1

  •  English    19     Public
    Springboard 7 Semester 1 Review 1
  •   Study   Slideshow
  • What are you ................. ?
    COMPARING
  •  10
  • What should you do if you dont know what accuracy to give your answer to?
    Say what you do. Fractions can help. Money should be two decimal places.
  •  25
  • Solve the proportion: 95/x=38/4
    x=10
  •  15
  • A laptop costs $450. Dave got a 15% discount, Chris paid $400. Who got the best deal and by how much?
    Dave got the best deal, he paid $17.50 less than Chris
  •  25
  • Is a rational number always an integer?
    NO. 1/2 is rational and not an integer.
  •  15
  • A student scores, 36, 40, 33 and 45 in tests. What is their average percentage if all the tests were out of 50?
    77%
  •  25
  • What equation shows a proportional relationship between x and y
    y=kx
  •  15
  • If you do 8 hours of exams in one day and you take 3 exams. What is the unit rate? Give your answer to one decimal place.
    2.7 hours per exam
  •  20
  • You have $100 in the class account. You want to buy so much candy that everyone is sick. There are 24 students in the class and all the candy will cost $220. How much does each student need to contribute?
    $5
  •  20
  • You buy 5 pizzas for $27.50. How much would 8 pizzas cost?
    $44
  •  15
  • Find the average of these numbers 1,6,7,9,9,16
    8
  •  15
  • 20% of the students are in grade 6. There are 55 students in grade 6, how many students are there at the school?
    275
  •  15
  • Denis ran 15km in 4 hours and Sharron ran 24km in 6 hours. Who was running faster?
    Sharron was running faster.
  •  15
  • What is the percentage discount on a box of chocolate tea pots that is marked down from $350 to $280?
    20%
  •  20
  • If the top is x and the bottom is y. What equation relates the two variables?
    y=7x
  •  15
  • You go to a shop and buy pens and pencils. The pens cost $0.5 each and the pencils cost $0.35 each. You have $12 but want to have $2 left over. If you buy six pens how many pencils can you buy?
    20
  •  20