Mr. Goodwin gives out 5 pencils every day. At the end of 3 school days, how many pencils would Mr. Goodwin give out?
15
25
Ava asks 3 questions every 5 minutes. After 30 minutes, how many questions would Ava ask?
18
25
Mr. Medica eats 4 cookies once an hour. At the end of 8 hours, how many cookies will Mr. Medica eat?
32
25
To make a purple crayon, Crayola uses 7 parts blue to 4 parts red. If Crayola uses 21 parts of blue, how many parts of red would they need to make purple?
12
25
The grapes at Shop Rite are $4.00 for 10 ounces. How much does 1 ounce cost?
.40 per ounce
20
The Cheez Its are $4.50 for 12 ounces. How much does 1 ounce cost?
.38 per ounce
25
The 16 ounce box of Frosted Flakes is $5.79.How much does 1 ounce cost?
$.36
25
5 packs of "Extra" Polar Ice Gum is $2.80. How much does 1 pack cost?