Game Preview

Writing Ratios and Ratio Tables

  •  English    29     Public
    writing ratios and solving problems using a ratio table
  •   Study   Slideshow
  • Mr. Goodwin gives out 5 pencils every day. At the end of 3 school days, how many pencils would Mr. Goodwin give out?
    15
  •  25
  • Ava asks 3 questions every 5 minutes. After 30 minutes, how many questions would Ava ask?
    18
  •  25
  • Mr. Medica eats 4 cookies once an hour. At the end of 8 hours, how many cookies will Mr. Medica eat?
    32
  •  25
  • To make a purple crayon, Crayola uses 7 parts blue to 4 parts red. If Crayola uses 21 parts of blue, how many parts of red would they need to make purple?
    12
  •  25
  • The grapes at Shop Rite are $4.00 for 10 ounces. How much does 1 ounce cost?
    .40 per ounce
  •  20
  • The Cheez Its are $4.50 for 12 ounces. How much does 1 ounce cost?
    .38 per ounce
  •  25
  • The 16 ounce box of Frosted Flakes is $5.79.How much does 1 ounce cost?
    $.36
  •  25
  • 5 packs of "Extra" Polar Ice Gum is $2.80. How much does 1 pack cost?
    .56/per pack
  •  25
  • Write 2 equivalent ratios for 2:6
  •  25
  • Write 2 equivalent ratios for 3:5
  •  25
  • Write 2 equivalent ratios for 5:7
  •  25
  • Write 2 equivalent ratios for 1:3
  •  25
  • Write 2 equivalent ratios for 3:9
  •  25