Game Preview

Banking and Budgeting

  •  English    21     Public
    Banking and budgeting are important for independence. Let's see what we've learned....
  •   Study   Slideshow   Edit
  • What is a deposit?
    Putting money IN the bank
  •  15
  • What is a withdrawal?
    Taking money out of the bank
  •  15
  • Name at least 2 examples of utilities?
    Electricity, gas, garbage, water, phone
  •  15
  • When you say to the bank teller, "what is my balance please?", what are you asking them?
    You are asking them how much money do you have in your account
  •  15
  • What is the person that works at the bank called?
    The bank teller
  •  15
  • What is an expense?
    Something you spend your money on
  •  15
  • True or False: Earnings and Income mean the same thing
    True
  •  15
  • What will your pay rate be when you are working at Oliver's Market
    $15.00 per-hour
  •  15
  • True or False: A Fixed Expense stays the same every month
    True
  •  15
  • True or False; A variable expense varies or changes each month.
    True
  •  15
  • Give 2 examples of a fixed expense?
    Rent, Utility bills like electricity, gas, phone, cable TV, gym membership
  •  15
  • Give 2 examples of a variable expense?
    Buying a video game, going out to the movies, getting a pair of new shoes,
  •  15
  • What does it mean when you do price comparisons?
    Answers vary...but it is when you take an item and see how much it costs at different stores
  •  15
  • What does it mean if something is a good value
    when something is a good price, when one brand is cheaper than other brands, when a store has better prices than another, etc.
  •  15
  • How much is a small soda on this menu?
    $1.65
  •  15
  • How much is a cheeseburger?
    $2.95
  •  15
  • SUPER CHALLENGE QUESTION: 1) How much does a hamburger, french fries, and medium coke cost if you bought each one separately? 2) How much is the meal if you buy all 3 things together by ordering the #3?
    Answer 1- $6.35 Answer 2- $6.35
  •  15
  • You want to buy a ticket to see a movie. It costs $8.00. You also want to buy a small popcorn for $5.00 and candy for $5.00. You have $20.00. Do you have enough money?
    Yes! Enjoy
  •  15
  • What nutrient is chicken an excellent source of?
    protein
  •  15
  • True or False: it is more economical (a better value) to buy your own groceries and eat at home.
    True
  •  15
  • Out of the sandwiches pictured here, which do you think would be a healthier choice? Why?
    Answers vary
  •  15