Game Preview

Consumer Math

  •  English    36     Public
    Life Skills Math
  •   Study   Slideshow
  • Another word for late
    delinquent
    sorry
    looser
  •  25
  • this word means "each year"
    monthly
    today
    annual
  •  15
  • I ca purchase 3 candy bars for $.99. but I only want one. How much will one candy bar cost?
    $3.01
    $2.97
    33 cents
  •  25
  • working more than 40 hours a week
    overtime
    sometime
    real time
  •  5
  • If I work 52 hours in a week. How many are over time?
    40
    12
    50
  •  5
  • One box of Froot Loops cost me $3.45. How much will 3 boxes cost me?
    $ 3.45
    $3.48
    $10.35
  •  15
  • If bananas cost 59 cents a pound, and I buy 4 pounds. How much do I owe?
    $63 cents
    $2.36
    $236
  •  20