Edit Game
Consumer Math
 Delete

Use commas to add multiple tags

 Private  Unlisted  Public



 Save

Delimiter between question and answer:

Tips:

  • No column headers.
  • Each line maps to a question.
  • If the delimiter is used in a question, the question should be surrounded by double quotes: "My, question","My, answer"
  • The first answer in the multiple choice question must be the correct answer.






 Save   36  Close
If bananas cost 59 cents a pound, and I buy 4 pounds. How much do I owe?
 
$2.36
 
$236
 
$63 cents
One box of Froot Loops cost me $3.45. How much will 3 boxes cost me?
 
$10.35
 
$ 3.45
 
$3.48
If I work 52 hours in a week. How many are over time?
 
12
 
50
 
40
working more than 40 hours a week
 
overtime
 
sometime
 
real time
I ca purchase 3 candy bars for $.99. but I only want one. How much will one candy bar cost?
 
33 cents
 
$3.01
 
$2.97
this word means "each year"
 
annual
 
today
 
monthly
Another word for late
 
delinquent
 
sorry
 
looser
a paper or card that can be used to prove who you are
 
identification
 
report card
 
math test
Money that is owed to a person or a business
 
debt
 
interest
 
deposit
a woman's last name before she married
 
maiden
 
identification
 
Mrs.
To write your name on the back of a check
 
endorse
 
deposit
 
withdrawal
What is an ATM?
 
Automated Teller Machine
 
All The Money
 
Ask The Man
The amount of money you earn before any deductions
 
gross income
 
net pay
 
Medicare
What is another name for net wages?
 
take home pay
 
gross pay
 
taxes
A new stove cost $239.00. A used stove cost $120.00. What is the difference?
 
$119.00
 
$359.00
 
$1.19
I bought a dress for half price. The original price of the dress was $84.98. How much did I pay?
 
$42.49
 
$169.96
 
$106.36
Soup cost $3.00 a bowl. If I sell 15 bowls. How much money will I make?
 
$45
 
$12
 
$18
Which expense would you pay on a weekly basis?
 
food
 
vacation
 
insurance
Which expense might be labeled a NEED?
 
rent
 
eating out
 
new clothes
Which expense might be labeled a WANT?
 
eating out
 
utilities
 
rent
A plan for saving and spending your money
 
budget
 
deposit
 
withdrawal
The way you sign your name is called your
 
signature
 
register
 
account
The least amount you can pay on a bill
 
minimum
 
maximum
 
balance
Cards that you let you buy now and pay later
 
credit card
 
debit card
 
gift card
How many days are in a year?
 
352
 
52
 
24
How many hours are in day?
 
24
 
7
 
12
How many months are in year?
 
12
 
7
 
352
Ms. Williams reserved a room at the hotel for 3 nights. The room rate is $75 per day. How much will the room cost Ms. Williams?
 
$225
 
$78
 
$72
The hotel has 450 rooms on 10 floors. How many rooms on each floor?
 
45
 
460
 
440
A debit card is the same as a credit card.
 
False
 
True
How many days are in a traditional work week?
 
5
 
52
 
7
Ms. Maris purchased a dozen donuts for the class. They cost $8.78. She paid with a $20 bill. How much change will she get back?
 
$11.22
 
$28.78
 
$175.60
There are 4 secretaries in the office. Each secretary typed 10 letters. How many letters did they type in all?
 
40 letters
 
14 letters
 
6 letters
Azel ordered 7 Baby Burgers. Each burger cost $2,99 each. What was his total
 
$20.93
 
$9.99
 
$2.29
I must work 40 hours a week in order to be full time
 
True
 
False
Maria was hired as a Cosmetologist for $72,000 per year. How much would that be per month?
 
$6000
 
$864,000
 
$72,000
Cory earned $780.00 for 40 hours of work. How much did he earn per hour?
 
$19.50
 
$820
 
$31,200
Maria does child-care work in her home. She charges $85.00 per week for each child. If she takes care of 5 children, how much does she collect each week?
 
$425
 
$90
 
$17
Bryan works at Culvers. He earns $12 per hour. If he works 8 hours a day, how much does he earn in a day?
 
$96
 
$20
 
$4