Edit Game
Shopping for Thanksgiving_Math
 Delete

Use commas to add multiple tags

 Private  Unlisted  Public



 Save

Delimiter between question and answer:

Tips:

  • No column headers.
  • Each line maps to a question.
  • If the delimiter is used in a question, the question should be surrounded by double quotes: "My, question","My, answer"
  • The first answer in the multiple choice question must be the correct answer.






 Save   10  Close
Gravy makes the mashed potatoes taste amazing! Want some? Pay $0.75. But you can't use dimes!!
Mmmmmmmm!
Most people play football on Thanksgiving. If you want to play, you have to pay $5.16
Touchdown!!
Everyone loves the rolls at dinner. They are so good! Take 3. Put pay $0.10 for each one.
Don't forget the butter!
Green bean casserole is not very good. But your crazy aunt might make you try it. Pay her $20 to feed it to the dog instead.
Phew! You didn't have to eat it!
Do you like stuffing? It is so good! One bowl will cost you $3.24
You're going to love it!
Pumpkin pie is on sale for $2.50 a slice. You should buy one!
It will be delicious!
I am the only person that likes sweet potatoes in my family. Each one costs $0.35. Buy one.
Yum!
Most people really like mashed potatoes. If every potato cost 1 quarter, how much will you spend if you have to buy 6 potatoes?
$1.50
A can of corn costs $1.29.
Thank you!
Turkey costs $1 for every pound that it weighs. If you buy a 16-pound turkey, how many dollars will you need?
Pay me the money!