Game Preview

Bridges Unit 4 Review

  •  English    19     Public
    Unit 4 review
  •   Study   Slideshow
  • 54 x 67
    3,618
  •  15
  • 387 x 72
    27,864
  •  20
  • 3/4 of 48
    36
  •  15
  • 1/4 of 36 is _____, so 25 x 36 is _____
    9, 900
  •  20
  • True or False: 342 x 28 = 3,828 ÷ 3
    False
  •  20
  • True or False:480 x 25 = 12,000
    True
  •  20
  • Matthew wants to build craft stick birdhouses to sell at the craft fair. Each birdhouse cost $3.50 to make. Use the ratio table to find the cost to make 21 birdhouses.
    73.50
  •  25
  • A woven necklace costs $2.40 to make. Make a ratio table to show how much it would cost to make 16 woven necklaces.
    $38.40
  •  25
  • Callie made 24 cake pops for her neighbor. If it costs $1.25 to make one cake pop, how much did it cost to make 24 of them?
    $30
  •  25
  • How many 22 cm pieces of rope can you cut from a rope that is 264 cm long?
    12 Pieces
  •  20
  • Finn ordered 21 pizzas. The bill for the pizzas came to $189. What was the cost of each pizza?
    $9.00
  •  20
  • David is reading a book with 539 pages. If David wants to read the same number of pages every day, how many pages would David have to read each day to finish in 49 days?
    11 Pages
  •  20
  • Ronan builds 18 lego men everyday. How many lego men will he build in 365 days?
    6,570
  •  20
  • 23x99
    2,277
  •  15
  • 36x83
    2,988
  •  15
  • 75x48
    3,600
  •  15