The school store sold 453 packs of erasers this week. Each pack of erasers cost $6. How much money did the school store make this week?
$2,718
10
There are 16 vans parked at the car dealership waiting to be sold. Each van can hold 12 people. How many people can ride in the vans all together?
192
10
Last year Sam sold 22 dozen Krispy Kreme™ doughnuts to fundraise for his field trips. What is the total number of doughnuts he sold during the fund raiser?
264 donuts
10
Brantley is finding the product of 70 and 42. Which equation should he use?
(70 x 40) + (70 x 20) =
(70 x 40) + (2 x 70) =
(4 x 70) + (2 x 70) =
(4 x 70) + (20 x 70) =
15
Abby drew the area model below to illustrate a multiplication problem she was solving. Which equation matches the problem Abby was solving and shows a correct solution?
13 x 7 = 107
24 x 13 = 300
24 x 13 = 312
30 x 7 = 210
15
The fourth grade class visited the art museum. There are 30 rooms in the museum and 17 paintings in each room. What is the total number of paintings in the museum?
510
10
What multiplication problem replaces the question mark?
8 x 10
10
Answer the question in the picture
C
5
Answer the problem from the picture
D
20
A milk jug contained 7 3/8 ounces of milk left in it. Melissa used 4 5/8 ounces for a recipe. How many ounces are left?
2 6/8 or 2 3/4
15
Answer the question in the picture
D
15
Which choice from the picture
B
10
Answer question from picture
B
20
answer the question from the picture
B
15
Jane and Melissa are trying out for the swim team. Jane swam 2/3 of a mile. Melissa swam 4 times as far as Jane. How far did Melissa swim?
8/3 or 2 2/3 miles
15
Jackson has 3 cats. He feeds 3/4 of a cup of cat food to each cat every day. How many cups of cat food does Jackson need to feed his 3 cats for a week?