Kendall is selling tiny teddy bears for the student council's Valentine's Day fundraiser. Kendall sells 20 red bears, and she also sells some pink bears. She sells 37 tiny teddy bears in all. Write an equations to find the number of pink be
p+20=37
Oops!
Check
Okay!
Check
trap
No points!
Oops!
magnet
Take 25 points!
Okay!
rocket
Go to first place!
Okay!
baam
Lose 20 points!
Oops!
10
Write an equation
four times the cost is 24
4c=24
Oops!
Check
Okay!
Check
15
The inverse operation of multiplication
division
Oops!
Check
Okay!
Check
baam
Lose 20 points!
Oops!
fairy
Take points!
5
10
15
20
25
gift
Win 20 points!
Okay!
thief
Give points!
5
10
15
20
25
25
Inequalities on the board
Inequalities on the board
Oops!
Check
Okay!
Check
20
Inequalities on the board
On the Board
Oops!
Check
Okay!
Check
25
If the weight of a package is multiplied by 5 the result is 40 pounds. Find the weight of the package. Write an equation and solve
5p=40, p=8 pounds
Oops!
Check
Okay!
Check
20
32=3.2c
c=10
Oops!
Check
Okay!
Check
10
X-22=56 X=80
is this a solution?
Yep
Oops!
Check
Okay!
Check
eraser
Reset score!
Oops!
shark
Other team loses 25 points!
Okay!
gift
Win 15 points!
Okay!
lifesaver
Give 10 points!
Oops!
15
Inequalities on the board
Inequalities on the board
Oops!
Check
Okay!
Check
25
A store sells 8-foot boards for $2.40 each. What is the cost per foot?
Write an equation and solve