A crowbar is used to lift a rock. The effort force is 250 N applied 1.2 m from the pivot. Calculate the moment
Moment = 250 N Ã 1.2 m = 300 Nm
Oops!
Check
Okay!
Check
thief
Give points!
5
10
15
20
25
magnet
Take 10 points!
Okay!
shark
Other team loses 15 points!
Okay!
banana
Go to last place!
Oops!
15
Explain what is meant by the perpendicular distance
distance between the pivot and the line of action of the force
Oops!
Check
Okay!
Check
15
A moment of 12 Nm is required to open a window. If you push with a force of 30 N, how far from the pivot must you apply this force?
Distance = Moment / Force = 12 Nm / 30 N = 0.4 m
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Two children are on a seesaw. Child A (400 N) sits 1.5 m from the pivot. Child B (300 N) sitting on the other side. How far must Child B sit from the pivot for the seesaw to be equilibirum?
Moment A = Moment B. 600 Nm = 300 N Ã d; d = 600 Nm / 300 N = 2m
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Calculate the moment created by a 200 N force acting at a perpendicular distance of 25 cm from a pivot
50 Nm
Oops!
Check
Okay!
Check
15
What are the factors that affect the size of a moment?
force and the perpendicular distance
Oops!
Check
Okay!
Check
seesaw
Swap points!
Oops!
star
Double points!
Okay!
rocket
Go to first place!
Okay!
banana
Go to last place!
Oops!
banana
Go to last place!
Oops!
seesaw
Swap points!
Okay!
fairy
Take points!
5
10
15
20
25
lifesaver
Give 10 points!
Oops!
15
A force of 10 N is applied perpendicularly to a door at a distance of 0.5 m from the hinges. Calculate the moment.
Moment = 10 N Ã 0.5 m = 5 Nm
Oops!
Check
Okay!
Check
15
A door is 0.8 m wide. If you push at the very edge with a force of 20 N perpendicular to the door, what is the moment about the hinges
Moment = 20 N Ã 0.8 m = 16 Nm
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Calculate the unknown force F2 given that the system is in equilibrium
F2 = 6 N
Oops!
Check
Okay!
Check
lifesaver
Give 25 points!
Oops!
shark
Other team loses 15 points!
Okay!
rocket
Go to first place!
Okay!
lifesaver
Give 15 points!
Oops!
15
A mechanic applies a force of 100 N perpendicular to a 0.5 m long wrench. If the mechanic used another 1 m long wrench, what force would be needed to create the same moment like 0.5 m wrench?
Moment / Distance = 50 Nm / 1 m = 50 N
Oops!
Check
Okay!
Check
15
A force of 15 N is applied to a spanner at a distance of 20 cm. Calculate the moment in Nm
Moment = 15 N Ã 0.2 m = 3 Nm
Oops!
Check
Okay!
Check
15
State the principle of moments for an object in equilibrium
the sum of clockwise moments equals the sum of anticlockwise moments