At a harvest, 16 ears of corn are being picked for every 18 peppers. If 9 peppers have been picked, how many ears of corn have been picked?
8 ears of corn
Oops!
Check
Okay!
Check
10
Are these ratios equivalent: $18 for 3 bracelets; $30 for 5 bracelets
Yes, they are equivalent because the unit rates are the same.
Oops!
Check
Okay!
Check
baam
Lose 20 points!
Oops!
star
Double points!
Okay!
gift
Win 25 points!
Okay!
thief
Give points!
5
10
15
20
25
5
In the jazz band at Wyattโs school, there are 15 trumpets and 9 trombones. Find the ratio of trombones to trumpets.
3/5
Oops!
Check
Okay!
Check
thief
Give points!
5
10
15
20
25
rocket
Go to first place!
Okay!
gift
Win 25 points!
Okay!
baam
Lose 25 points!
Oops!
10
Are these ratios equivalent: 4 hours worked for $12; 7 hours worked for $28
No, they are not equivalent
Oops!
Check
Okay!
Check
10
Justin bought 40 packs of baseball cards for a discounted price of $64. If he sells 10 packs of baseball cards to a friend at cost, how much should he charge?
$16
Oops!
Check
Okay!
Check
5
Write the rate as a unit rate: $28 for 4 hours
$7/1 hour
Oops!
Check
Okay!
Check
10
In a fruit salad, there are 12 strawberries, 14 grapes, 6 kiwis, and 4 papayas. Find the ratio of kiwis to the total number of pieces of fruit in the fruit salad. Write the ratio as a fraction in simplest form
1/6
Oops!
Check
Okay!
Check
10
It cost Mrs. Sapanaro $245 for her and 6 people to take a day-long guided tour of the Everglades. How much does the guided tour cost per person?
$35 per person
Oops!
Check
Okay!
Check
5
Write the Ratio in simplest form: 5 ducks to 30 geese
1 duck / 6 geese
Oops!
Check
Okay!
Check
thief
Give points!
5
10
15
20
25
rocket
Go to first place!
Okay!
fairy
Take points!
5
10
15
20
25
thief
Give points!
5
10
15
20
25
10
Are the ratios equivalent: 78 correct answers out of 100 test questions; 39 correct answers out of 50 test questions
Yes, they are equivalent.
Oops!
Check
Okay!
Check
5
Four friends paid a total of $32 for movie tickets. What is the ratio $32 for 4 people written as a unit rate?
$8 per person
Oops!
Check
Okay!
Check
5
Where is Point D located in the coordinate plane?
(2,5)
Oops!
Check
Okay!
Check
10
Out of 32 students in a class, 5 said they ride their bikes to school. Based on these results, how many of the 800 students in the school ride their bikes to school?