What are some reasons you might want to buy a bunch of salad instead of a salad kit?
Answers vary
Oops!
Check
Okay!
Check
heart
Other team wins 20 points!
Oops!
fairy
Take points!
5
10
15
20
25
rocket
Go to first place!
Okay!
banana
Go to last place!
Oops!
15
A lot of people like packaged Ramen? Why do you think that is? Are they good for you?
Answers Vary
Oops!
Check
Okay!
Check
10
What is more expensive? A frozen pepperoni pizza from the grocery store or a pizza from Little Caesars? Caesar
It depends on the brand but they can be around the same price
Oops!
Check
Okay!
Check
15
You are at the grocery store and the cashier starts ringing up your groceries. You realize that you are spending more than you have. What factors do you consider when you are deciding what to put back?
Answers will vary...how far you can stretch a meal, How important the ingredient is to make the meal, how much the item costs, when did you last have this item
Oops!
Check
Okay!
Check
10
What are some reasons buying a bus pass is better than paying the fare?
Answers Vary
Oops!
Check
Okay!
Check
5
How much does a 2-bedroom apartment cost on average in Sonoma County?
A) $1,000 per-month B) $2000 per-month C) $3,000 per-month
Oops!
Check
Okay!
Check
thief
Give points!
5
10
15
20
25
gift
Win 25 points!
Okay!
gift
Win 15 points!
Okay!
lifesaver
Give 10 points!
Oops!
15
How do you cook pasta?
boil wate in large potr, put the spaghetti in for about 12 minutes, and then use a strainer to drain the water out. Use your oven mitts!
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Read the price
$24.35
Oops!
Check
Okay!
Check
15
If your rent is $2,000 a month but you are splitting it with one roommate, how much will your share be?
$1,000 because you pay half of $2,000
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Read the price
$4.50
Oops!
Check
Okay!
Check
10
How much does this PS4 pro cost? $399.99 or $699.99
$399.99. If you really want one but can't afford it, what are some options you have?
Oops!
Check
Okay!
Check
15
What is more expensive? A banana or a peach?
Peaches are usually more expensive. Bananas are more readily available.
Oops!
Check
Okay!
Check
10
What is more expensive? A can of tomato sauce or a jar of pasta sauce?
Pasta sauce is usually more expensive. For a cheaper alternative, buy a can of tomato sauce and add your own spices