Study

Positive Choices at the Grocery Store

  •   0%
  •  0     0     0

  • When I shop for fruits and vegetables, I can use reusable produce bags instead of plastic bags. Name 5 fresh produce you can put in these bags.
    dry fruits and vegetables (not too small, not too big)
  • What items of clothing does this cashier wear for her uniform?
    hat, apron, nametag, collared shirt
  • I have $10 in my wallet. A bag of baby carrots costs $3.79. Do I have enough money to buy it?
    Yes, I have enough. $10 is more than $4.
  • What section of the grocery store is this?
    Cold, refrigerator, dairy section
  • I plan to eat an apple every day this week with my lunch. If 1 apple costs $0.57, then how much money do I need for 5 apples? (Hint: Use multiplication)
    $0.57. x 5 = $2.85 to buy five apples
  • I can bring my phone to the grocery store? Why would I need my phone when I go grocery shopping?
    calculate prices, call/text for help, look at my shopping list
  • Name 4 different grocery stores in Irvine.
    Sprouts, Albertsons, Whole Foods, H-Mart, etc.
  • Avocados are 3 for $5.00. How much does it cost to buy 1 avocado? (Hint: Use divide.)
    The calculator says 1.66666. It costs $1.67 for 1 avocado
  • If you do not have cash, what other ways can you pay for groceries?
    credit card, debit card, write a check, Apple Pay, Venmo, etc.
  • I have a $20 bill in my wallet. I want to buy hot dogs, buns, ketchup, and mustard. The total will cost $12.50. Do I have enough money?
    Yes, I have enough money for all the ingredients.
  • I am buying instant noodles. One pack costs $4.99 and the other costs $2.50. Which price is less?
    Buy the $2.50 pack to save your money.
  • Sauce is 2 bottles for $5.00. How much does it cost for only 1 bottle? (Hint: Use divide to find price per unit.)
    $2.50
  • What section of the store is this man shopping in: FRESH PRODUCE, CANNED FOOD, or COLD section?
    The refrigerated section is for COLD foods. Put them in your fridge as soon as you get home.
  • Name 3 food groups for a balanced meal.
    fruits, vegetables, grains (carbohydrates), protein, dairy
  • Chicken is on sale: $1.49 per pound. I want 2 pounds. How much money do I need? (Hint: Use multiplication)
    $2.98 for 2 pounds of chicken breast on sale
  • At the new Amazon Fresh store in Tustin, there are no cashiers. How do customers pay for their groceries?
    The cart counts and weighs their items and they pay with the computer on the cart. You need a credit card, debit card, or Apple Pay.