I have $10 in my wallet. A bag of baby carrots costs $3.79. Do I have enough money to buy it?
Yes, I have enough. $10 is more than $4.
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Avocados are 3 for $5.00. How much does it cost to buy 1 avocado? (Hint: Use divide.)
The calculator says 1.66666. It costs $1.67 for 1 avocado
Oops!
Check
Okay!
Check
15
I am buying instant noodles. One pack costs $4.99 and the other costs $2.50. Which price is less?
Buy the $2.50 pack to save your money.
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Chicken is on sale: $1.49 per pound. I want 2 pounds. How much money do I need? (Hint: Use multiplication)
$2.98 for 2 pounds of chicken breast on sale
Oops!
Check
Okay!
Check
15
What items of clothing does this cashier wear for her uniform?
hat, apron, nametag, collared shirt
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Sauce is 2 bottles for $5.00. How much does it cost for only 1 bottle? (Hint: Use divide to find price per unit.)
$2.50
Oops!
Check
Okay!
Check
15
I can bring my phone to the grocery store? Why would I need my phone when I go grocery shopping?
calculate prices, call/text for help, look at my shopping list
Oops!
Check
Okay!
Check
thief
Give points!
5
10
15
20
25
rocket
Go to first place!
Okay!
rocket
Go to first place!
Okay!
lifesaver
Give 10 points!
Oops!
15
When I shop for fruits and vegetables, I can use reusable produce bags instead of plastic bags. Name 5 fresh produce you can put in these bags.
dry fruits and vegetables (not too small, not too big)
Oops!
Check
Okay!
Check
15
At the new Amazon Fresh store in Tustin, there are no cashiers. How do customers pay for their groceries?
The cart counts and weighs their items and they pay with the computer on the cart. You need a credit card, debit card, or Apple Pay.
Oops!
Check
Okay!
Check
15
If you do not have cash, what other ways can you pay for groceries?
credit card, debit card, write a check, Apple Pay, Venmo, etc.
Oops!
Check
Okay!
Check
15
I plan to eat an apple every day this week with my lunch. If 1 apple costs $0.57, then how much money do I need for 5 apples? (Hint: Use multiplication)