A car uses 12.6 gallons of gas over 3 trips. If each trip uses the same amount, how much gas is used per trip?
Division
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Olivia had $10.00. She bought a sandwich for $4.35 and a juice for $1.80. How much money does she have left?
Subtraction
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Mark bought 6 markers, and each cost $1.15. What is the total cost?
Multiplication
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Hannah made 4.55 liters of juice and wants to pour it into bottles that each hold 0.65 liters. How many bottles will she fill?
Division
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Brian needs 0.25 cups of sauce to make 1 pizza. How many cups of sauce will Brian need for 6 pizzas?
Multiplication
Oops!
Check
Okay!
Check
thief
Give points!
5
10
15
20
25
gift
Win 10 points!
Okay!
fairy
Take points!
5
10
15
20
25
baam
Lose 10 points!
Oops!
15
Mia made $5.25 on Monday, $6.75 on Tuesday, and $4.80 on Wednesday from her lemonade stand. How much money did she make in total?
Addition
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Mr. Williams went to the pet store to buy dog food. He bought 9 cans of food for $4.26 each. How much money did he spend?
Multiplication
Oops!
Check
Okay!
Check
15
A movie ticket costs $8.25. If 4 friends each buy one ticket, how much do they spend in total?
Multiplication
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Apples cost $1.60 per pound. If Ava buys 3.5 pounds, how much does she pay?
Multiplication
Oops!
Check
Okay!
Check
15
Caleb scored 12.75 points in level one and 7.40 points in level two. How many more points did he score in level one?
Subtraction
Oops!
Check
Okay!
Check
15
A chocolate chip cookie recipe uses 2.25 cups of sugar. An oatmeal cookie recipe uses 1.75 cups of sugar. How much more sugar does the chocolate chip cookie recipe use than the oatmeal cookie recipe?
Subtraction
Oops!
Check
Okay!
Check
eraser
Reset score!
Oops!
fairy
Take points!
5
10
15
20
25
fairy
Take points!
5
10
15
20
25
lifesaver
Give 20 points!
Oops!
15
A whole pizza costs $9.60. If 4 friends split the cost equally, how much does each pay?