Team 1
0
Team 2
0
Teams
Name
Score
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Loading
×
monster
Reset all scores!
Oops!
×
magnet
Take 15 points!
Okay!
×
shark
Other team loses 15 points!
Okay!
×
thief
Give points!
5
10
15
20
25
15
×
How much did a single postage stamp cost in 1970?
6 cents
Oops!
Check
Okay!
Check
15
×
How much did one Tide laundry detergent cost in 1960?
59 cents
Oops!
Check
Okay!
Check
15
×
How much did a bag of Lays Potato Chips cost in 2000?
97 cents
Oops!
Check
Okay!
Check
15
×
How much did a box of spaghetti cost in 1995?
88 cents
Oops!
Check
Okay!
Check
15
×
How much did an average home cost in 1967?
22,700
Oops!
Check
Okay!
Check
15
×
How much did a pound of coffee grounds cost in 1980?
$3.14
Oops!
Check
Okay!
Check
15
×
How much did a jar of Jif peanut butter cost in 1997?
$2.48
Oops!
Check
Okay!
Check
15
×
How much was a carton of eggs in 1984?
84 cents
Oops!
Check
Okay!
Check
15
×
How much did a lava lamp cost in the 1960s?
$10.95
Oops!
Check
Okay!
Check
×
boom
Lose 50 points!
Oops!
×
rocket
Go to first place!
Okay!
×
fairy
Take points!
5
10
15
20
25
×
baam
Lose 20 points!
Oops!
15
×
How much did a Big Mac cost in 1978?
65 cents
Oops!
Check
Okay!
Check
×
baam
Lose 15 points!
Oops!
×
fairy
Take points!
5
10
15
20
25
×
shark
Other team loses 25 points!
Okay!
×
baam
Lose 10 points!
Oops!
15
×
How much did a Chevrolet cost in 1920?
$525
Oops!
Check
Okay!
Check
15
×
How much did a gallon of milk cost in 1965?
$1.05
Oops!
Check
Okay!
Check
15
×
How much was one can of Coke in 1972?
10 cents
Oops!
Check
Okay!
Check
×
Restart
Review
Join for Free
;
Your experience on this site will be improved by allowing cookies.
Allow cookies